Rehabilitacja

Ćwiczenia dłoni w Reumatoidalnym Zapaleniu Stawów

RZS_filmCharakterystyczną zmianą dla chorego na RZS są zniekształcenia palców dłoni. Aby jak najdłużej zachować sprawność dłoni, zalecane są ćwiczenia, wykonywane regularnie – nawet kilka razy dziennie, ale dość krótko. Tak żeby nie obciążać chorych stawów.

Portal http://www.TacyJakJa.pl wraz z Panią Doktor Elżbietą Skorupską pokazuje zestaw ćwiczeń dłoni dla osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Polecamy: Ćwiczenia dłoni w Reumatoidalnym Zapaleniu Stawów

 

 

Usprawnianie funkcjonalne chorego na reumatoidalne zapalenie stawów

Usprawnianie funkcjonalne chorego na reumatoidalne zapalenie stawówOd kilku lat wiadomo, że same ćwiczenia dłoni u chorego na RZS nie wystarczą, aby zachować jego dobre funkcjonowanie w razie postępu choroby. Prawidłowa rehabilitacja chorych na RZS powinna obejmować także ćwiczenia wzmacniające staw barkowy i obręcz szyjną, poprawę funkcji chodu oraz pracę nad ogólną wydolnością pacjenta. Dopiero wszystkie te elementy, wraz z ćwiczeniami dłoni, pomogą choremu zachować wystarczającą sprawność podczas codziennych czynności.

Nie bez znaczenia jest także praca nad prawidłową postawą, która jest punktem wyjścia dla rozpoczęcia ćwiczeń. U chorych na RZS bardzo duże znaczenie ma prawidłowa pozycja głowy – taka, która nie obciąża kręgosłupa szyjnego.

Wszystkie te ćwiczenia możecie zobaczyć w nowym filmie portalu TacyJakJa.pl pt. „Usprawnianie funkcjonalne chorego na reumatoidalne zapalenie stawów”